Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 grudnia 2018
Koncert "Dzieci Dzieciom Dla Niepodległej"
„A co było gdybyśmy nie odzyskali Niepodległości. Gdyby, ktoś, gdzieś, kiedyś nie walczył o język i przynależność do Ziemi. Gdyby te 100 lat temu Naród nie walczył o tożsamość, o byt, o istnienie. Istnienie Polski!


Każdego dnia należy walczyć o tożsamość narodową, bo to nasze Bezpieczeństwo. Naród bez duszy,  naród bez polskości to martwy naród,  martwa Polska. Byśmy nigdy nie byli jak kruki i wrony!” 

15 listopada br. odbył się  VII Koncert Dzieci Dzieciom dla Niepodległej pt.:  „ZDJĘCIE Z PAMIĘTNIKA KLUBOWICZA”. Organizatorem koncertu była Jednostka Wojskowa Komandosów. Od 5 lat współorganizatorem owego koncertu jest Fundacja Wspieram Cicho  i Skutecznie, która na ten cel, dodatkowo, pozyskuje środki z urzędu Miasta Lubliniec w ramach projektu „Scena Patriotyzmu”. Podczas przerwy w koncercie Fundacja zbiera środki finansowe na rzecz chorych dzieci ze środowiska wojskowego. Za część artystyczną koncertu odpowiada Klub Jednostki Wojskowej Komandosów, którego artyści przez cały rok artystyczny szykują program, by w dniu występu zachwycić licznie przybyłą publiczność. Przez ostatnie lata Klub JWK budował spektakle o treściach patriotycznych, ukazujące historię naszego kraju, niestety, czasem tragiczną. Była „Syberiada”, „Mury”, „A miał być bal”, „Tato”, czy opowieść o  dzieciach z Oświęcimia. W tym roku nasz kraj obchodzi 100 lecie odzyskania niepodległości. I z tej okazji „Klubowicze” postanowiła zrobić coś ku czci zdobytej Niepodległości.

Teatr Tańca Żabka z Juniorami przedstawił: Spektakl, pt. „LIST” - byli  bohaterowie, o których można powiedzieć, że nie czas by WALCZYLI, nie czas by WSPIERALI i nie czas by UMIERALI. Mowa  o młodych harcerzach – 10 -12 letnich dzieciach, które w okresie II wojny światowej wykazały się ogromnym heroizmem  i odwagą. Harcerska Poczta Polowa z Powstania Warszawskiego, to by można powiedzieć: „dziś niemożliwe”. Przecież to jeszcze dzieci, walczyły wprawdzie bez karabinu, ramię w ramię z żołnierzami o Wolną Polskę. I o tych małych, ale tylko wiekiem, bohaterach opowiada spektakl pt. „LIST”. Rolą małych listonoszy było dostarczyć  list do celu, jakby to była najważniejsza rzecz na świecie, nawet za cenę życia.  W pożodze wojennej takie sytuacje miały miejsce. Olga, Kamil i Natalka oraz pozostali w trakcie pracy nad spektaklem poznali naszą  historię  no i wcielili się w swoich rówieśników z roku 1944 a Pan Jacek stał się żołnierzem bohaterskiego Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Spektakl, pt.: ROZASZARPANI”. „Rozszarpana” Polska przez Zaborców zniknęła z mapy świata i nigdy nie miała na nią powrócić. 1918 rok i Józef Piłsudzki dały nadzieję na powrót POLKOŚCI. Teatr tańca „Rozszarpani” przedstawia właśnie tamte emocje i tamten czas. Widz ma możliwość przenieść się do KLATKI jaką była Polska i w jakiej byli Polacy. Bezosobowe postacie walczące o wolność i narodową tożsamość. Spektakl, pt.: Kto Ty jesteś…Niepodległa? Opowieść o walce Polaków o tożsamość narodową i ukazanie „Co by było gdybyśmy nie odzyskali niepodległości?” Bylibyśmy jak trupy kruków – Polacy bez duszy, bez polskości.

Po I części koncertu w FOYER Miejskiego Domu Kultury odbyła się charytatywna zbiórka środków na dzieci chore, prezentowane były wystawy pt.: „Łączymy Pokolenia” oraz prace „XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Komandosi w Wojsku Polskim o Grand Prix Dowódcy Wojsk Specjalnych”. Po przerwie goście zostali zaproszeni na II część koncertu, podczas której wystąpił zespół „Pektus”.

 

generuj pdf
Kontakt

Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW
Sobieskiego 35
42-700 Lubliniec
tel. 261101111
fax. 261101380
4101.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP